Здорове харчування – ключ до здоров’я🥦🫐🍓
Доктор філософії та лікар-епідеміолог Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Юлія Бойко провела пізнавальний урок для учнів 5-х класів на тему «Здорове харчування – ключ до здоров’я»🙌🏻
На занятті діти дізналися, чому важливо збалансовано харчуватися, як правильно поєднувати продукти, і як зробити свій раціон корисним та смачним. Пані Юлія поділилася цікавими фактами про вплив їжі на здоров’я, ріст і розвиток, а також дала практичні поради, які діти можуть застосовувати у повсякденному житті✅
Захід пройшов у цікавій інтерактивній формі, а учні активно долучалися до обговорення. Такий урок не лише поповнив знання школярів, а й мотивував їх обирати здорові звички для свого майбутнього!👌🏻
Дякуємо Юлії Бойко за натхнення та корисну інформацію!🤝🏻
https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1dUyKCbmpbqRBCE4ANlbXa0N0h0aLmTh-
Здорове харчування: все, що необхідно знати
Здорове харчування — це не тільки хороше самопочуття і позбавлення від багатьох недуг, міцна нервова система і нормалізація маси тіла, але й любов та повага до себе, це прагнення до здорового і тривалого життя.
Що таке здорове харчування?
Це збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини у харчових і біоактивних речовинах.
Рекомендації для здорового харчування :
- Споживайте адекватну кількість калорій для задоволення власних потреб в енергії та основних поживних речовинах.
- Щодня людина залежно від її віку, фізичної активності та впливу деяких інших факторів потребує певної кількості калорій за рахунок вживання корисних харчових продуктів, які одночасно з енергією постачають важливі речовини — білки, жири, вуглеводи, харчові волокна, вітаміни, мінерали, біофлавоноїди, пробіотики.
- Споживайте достатню кількість корисних харчових продуктів щодня: овочів, бобових, фруктів, цільних злаків, горіхів, насіння, яєць, нежирного м’яса, риби та молочних і кисломолочних продуктів.
- Користь від споживання натуральних рослинних та білкових продуктів доведено багаторічними дослідженнями із залученням мільйонів людей у різних країнах на всіх континентах. Вона полягає у зниженні ризику захворіти, покращенні якості та продовженні тривалості життя, якщо ми вибираємо здорове харчування.
- Уникайте частого споживання харчових продуктів і страв зі значним вмістом кухонної солі, цукру та жиру.
- Намагайтеся дотримуватись оптимального режиму харчування та набути здорових харчових звичок.
- Регулярне харчування, повільне споживання їжі у пристосованих для цього місцях позитивно впливає на функціональний стан органів травлення, запобігає появі надмірної маси тіла і пов’язаних із нею небезпечних для здоров’я станів — високого артеріального тиску, атеросклерозу та підвищення рівня глюкози у крові.
- Пийте достатньо рідини, вибирайте напої, які не містять багато калорій. Не починайте вживати алкоголь чи обмежте його споживання.
- Постійно і ретельно дотримуйтеся правил харчової безпеки, зокрема чистоти, вибирайте лише якісні та безпечні харчові продукти з належними умовами їхнього транспортування, зберігання та приготування.
- Намагайтеся більше рухатись і займатися фізичними вправами щодня.
- Активний спосіб життя має відомі переваги у забезпеченні здорового і тривалого життя. Щоденні, улюблені вами види фізичної активності, є найкращим варіантом дозвілля.
Змінити раціон за один день неможливо: головне послідовно йти до мети — тоді здорове харчування стане для вас природним.
З чого почати :
Починайте з невеликих кроків:
- поступово додавайте у щоденний раціон салати (із сирих різнокольорових овочів);
- використовуйте оливкову олію для приготування їжі;
- включіть до раціону здорові перекуси із сухофруктів, горіхів, яблук, ягід;
- снідайте нежирним супом, салатом або кашею;
- їжте 4–5 разів на день плюс 2 перекуси, їжте повільно, ретельно пережовуйте;
- їсти бажано в один і той самий час, але не пізніше ніж за три години до сну;
- замініть інгредієнти страв на менш калорійні — майонез на йогурт, цукор на мед, цукерки на сухофрукти тощо.
Поступово ваше харчування стане здоровішим та смачнішим.
Бережімо себе і харчуймося правильно!