Соціально – психологічна служба школи

Фахівці психологічної служби навчального закладу в своїй діяльності керуються Конвенцією ООН про права дитини, Конституцією України, Законами України «Про освіту», “Про загальну середню освіту”, Положенням про психологічну службу в системі освіти України, методичними рекомендаціями ММЦ, посадовими інструкціями та етичним  кодексом практичного психолога та соціального педагога.

До складу психологічної служби Чернівецького ліцею №13 входять:

Практичний психолог Мироник Анастасія Миколаївна

Соціальний педагог Ільчук Олена Валеріївна

Графік індивідуальних консультацій для учнів, вчителів, батьків

Дні тижня Час проведення Консультант
Понеділок 10 00 – 1200

1300 – 1500

Соціальний педагог

О.В. Ільчук

Практичний психолог

А.М. Мироник

Вівторок 10 00 – 1200

1300 – 1500

Соціальний педагог

О.В. Ільчук

Практичний психолог

А.М. Мироник

Четвер 10 00 – 1200

1300 – 1500

Соціальний педагогО.В. Ільчук

Практичний психолог

А.М. Мироник

П’ятниця 10 00 – 1200

1300 – 1500

Соціальний педагогО.В. Ільчук

Практичний психолог

А.М. Мироник

Напрями діяльності працівників психологічної служби:

ДІАГНОСТИКА – виявлення причин труднощів у навчанні, інтелектуальному розвитку, соціально-психологічній адаптації; вивчення та визначення індивідуальних особливостей динаміки розвитку особистості, потенційних можливостей в освітньому процесі, професійному самовизначенні;

ПРОФІЛАКТИКА– своєчасне попередження відхилень у розвитку та становленні особистості, міжособистісних стосунках, запобігання конфліктним ситуаціям в освітньомупроцесі;

КОРЕКЦІЯ – усунення виявлених труднощів соціально-психічного розвитку здобувачів освіти, зниження ризиків проблем адаптації до освітнього середовища, схильності до залежностей та правопорушень, різних форм девіантної поведінки;

КОНСУЛЬТУВАННЯ – багатофункціональний вид індивідуальної та групової роботи, спрямований на вирішення запитів, з якими звертаються учасники освітнього процесу;

ЗВ’ЯЗКИ З ГРОМАДСЬКІСТЮ – діяльність, спрямована на досягнення взаєморозуміння, співпрацю між окремими особами, колективами, соціальними групами, організаціями, державними органами управління;

ПРОСВІТА – формування психологічної та соціальної компетентності учасників освітнього процесу.

Завдання фахівців психологічної служби навчального закладу:

  • Сприяти всебічному розвитку психіки особистості школярів молодшого, середнього та старшого шкільного віку.
  • Визначення рівня розвитку пізнавальних процесів пам’яті, уваги, уяви, мислення, сприйняття.
  • Психологічний супровід учнів 1-х, 5-х, 10-х класів в процесі їх адаптації до навчання.
  • Психологічний супровід учнів 11-их класів у підготовці до ЗНО, профорієнтаційна просвіта.
  • Формування навичок здорового способу життя та соціальної взаємодії серед здобувачів освіти та запобігання булінгу та інших видів насилля.
  • Формування згуртованості педагогічного колективу та попередження синдрому “професійного вигоряння” .
  • Захист прав учнів соціально-незахищених категорій.
  • Підвищення психологічної культури всіх учасників навчально-виховного процесу: консультативна та просвітницька робота з усіма учасниками освітнього процесу.
  • Здійснення психологічного супроводу інклюзивної освіти.

Техніки для зняття напруги в тілі під час стресу

Вправа

«Техніка релаксації: повільне дихання»

Заплющ очі. Відчуй ногами підлогу. Глибоко й повільно вдихни через ніс, рахуючи до 3-х. Впусти повітря до самого низу легень. Тепер повільно видихни через рот, рахуючи до 6-ти. Повтори це мінімум 4 рази.  Але якщо стане зле, зупинись.

Чому «Повільне дихання» фахівці рекомендують як базову вправу? Стрес проявляє себе по-різному: тривожність, напруження чи фізичний дискомфорт — паморочиться в голові, бракує повітря. Повільне дихання допоможе опанувати себе в усіх цих ситуаціях.

Вправа «Струси з себе стрес»

Встань і підніми ногу. Активно потруси нею, наче до підошви щось причепилося. При цьому спробуй розслабити цю ногу. Тепер так само потруси іншу. А потім — руки по черзі. Уявляй при цьому, що струшуєш весь негатив, який накопичено. Повтори вправу декілька разів.

Вправа«Камінчик»

Стисни руки міцно в кулаки. Наче це два камінчики. Потримай так секунд 7-10. Після цього розслаб їх на 15-20 секунд. Тепер так само напруж усе тіло. Ти — один великий камінчик. Через декілька секунд розслабся. Зверни увагу, чи не залишилися напруженими якісь окремі м’язи. Якщо так, зроби вправу конкретно з ними. А в кінці повністю розслабся. Спробуй відчути, як по всьому тілу розливається хвиля релаксу.

 

Вправи, що відволікають від тривожних думок

Вправа «Заземлення»

Ця вправа допоможе усвідомити себе тут і зараз, коли тебе переповнюють важкі думки. «Заземлення» можна робити: вдома, у метро або поки стоїш у черзі до каси.

Вправа складається з трьох дій.

  1. Спочатку треба звернути увагу на те, як ти почуваєшся зараз і про щодумаєш. Проговори це собі подумки.

2.Тепер спробуй уповільнитисяй з’єднатися зі своїм тілом.Це не так складно, як звучить.Повністю видихни повітряз легень, а тоді знову повільно їхнаповни глибоким вдихом. Повільно

притисни ступні до підлоги. Так самоплавно витягни рукивздовж тіла абозімкни долоні перед собою.

3.Остання дія — перенаправити увагуна світ навколо. Які 5 предметів тибачиш? Які 3-4 звуки чуєш? Які запахивідчуваєш? Проговори подумки, щой де ти зараз робиш. Тепер торкнисяколіна або якогось предмета поруч.

Помацай, досліди його текстуру,температуру.Так самопомічай, коли з’являютьсянегативні думки.Не забувай перемикати увагуна реальний світ навколо.

Вправи для заспокоєння

Вправа«Цеглина»

Ця вправа допоможе подолати важкідумки, негативні емоції (страх, тривогу,агресію) чи болісні відчуття.Уяви їхпредметом. Наприклад,як цеглину. Вона лежить зараз десьусередині тебе.Тепер зроби глибокий вдих. Впустив себе побільше повітря. Воно маєогорнути цеглину.Вдихай, не поспішай. Раз за разом усе більше повітря огортає той важкийпредмет. Ми ніби ховаємой охолоджуємо його.І ось цеглину вже не видно.

Вправа«Амулет спокою»

Щоб вгамувати хвилювання, знайди собіамулет спокою.Це предмет, який вміщується у тебена долоні та з яким пов’язані певніприємні спогади. Візьми амулет. Можешзаплющити очі. Тримай міцно амулет,наче руку близької людини. Згадуй тойсамий приємний момент, до найменшихдеталей. Перенесися думкамив той день.Потім можеш подумати про сам амулет.Опиши подумкийого форму, температуру.Це має повернути тебе в норму.

Стрес – це частина нашого психічного стану. Іноді він служить поштовхом до рішучих дій і дає поштовх уперед. Наша справа – не дати негативним емоціям, що йдуть від нього, заполонити нашу свідомість і морально її знищити.

Бережіть своє здоров’я від марних хвилювань, щоб уникнути психологічнихнаслідків.

Інформація за матеріалами

Всеукраїнської програми ментального

здоров’я «Ти як?»

Корисні  рекомендації для збереження психічного здоров’я

Піклуватись про своє психічне здоров’я так само важливо, як і про фізичне. Хороша новина: вони тісно пов’язані, тож фізичні вправи, сон та харчування мають позитивний ефект і для тіла, і для психіки. Дотримуйтесь цих простих рекомендацій, і ваше життя буде в гармонії.

Міцний сон

Наш мозок не здатен безперервно сприймати інформацію: йому потрібен час, щоб опрацювати й засвоїти її. Недавні дослідження показали, що під час сну мозок очищається від продуктів метаболізму, що накопичилися протягом дня. Це необхідно для того, щоби вдень ми почувалися бадьорими і були уважними.

Прийміть той факт, що на справи у вас є 16 годин на добу, і не намагайтесь додати пару годин за рахунок сну. Бути млявим, відчувати туман в голові, збільшувати ризик розвитку різних хвороб.

Ось кілька порад, які зроблять ваш відпочинок вночі приємним і якісним:

  • спіть 7-9 годин на добу в один і той же час;
  • не намагайтесь відіспатись на вихідних: вчені довели, що спроби компенсувати дефіцит сну лише шкодять здоров’ю;
  • зменшіть кількість екранного часу перед сном.

 

 

Збалансоване  харчування

Наш мозок займає всього 2% від ваги тіла, але споживає 20% енергії організму. Щоб функціонувати, йому потрібно багато ресурсів, які ми отримуємо разом з продуктами харчування. Їжа має безпосередній вплив на наш мозок, а отже — і настрій.

Вчені відносно недавно почали досліджувати вплив харчування на психічне здоров’я і ось кілька рекомендацій, які існують на сьогодні:

  • раціон харчування повинен задовольняти потреби організму в вітамінах, мінералах і калоріях;
  • вживайте продукти з цільного зерна, рибу з омега-3 жирними кислотами (оселедець, скумбрія, лосось, сардина), горіхи, гарбузове та лляне насіння, чорниці, смородину, броколі, томати;
  • зменшуйте вживання перероблених харчових продуктів: тих, що були законсервовані, термічно оброблені і підготовлені до тривалого зберігання перед споживанням. До них належать напівфабрикати, консерви, ковбаси, снеки, випічка;
  • відмовтесь від вживання великої кількості цукру. Глюкоза потрібна для таких функцій мозку як мислення, пам’ять і навчання. Але в продуктах, які ми споживаємо щодня, міститься набагато більше цукру, ніж нам потрібно. Його надлишок приводить до поступового погіршення пам’яті та когнітивних функцій.

Фізична активність

Як йшлося вище, фізичні вправи покращують сон, але користь фізичної активності для психічного здоров’я цим не обмежується. Доведено, що люди, які регулярно виконують вправи, мають менший рівень стресу. Завдяки спорту загострюється пам’ять і концентрація, нормалізується вага тіла і покращуються самооцінка.

Дружні відносини

Якщо у вас є кілька друзів, з якими ви регулярно зустрічаєтесь і спілкуєтесь, ви вже робите своєму психічному здоров’ю величезну послугу. Якщо немає – час будувати такі стосунки. Мова не про те, щоб додати у друзі тисячу малознайомих людей у соцмережах. Будуйте відносини, в яких панують взаємна довіра й підтримка, де вас приймають за хороших і поганих обставин. Такі відносини дають відчуття щастя, призначення і впевненості – а це захисні вежі вашого психічного здоров’я.

Дотримання цих простих рекомендацій допоможе тобі бути в гармонії з собою та навколишнім світом.

Інформація за матеріалами

Всеукраїнської програми ментального

здоров’я «Ти як?»

Як впоратися з тривогою. Рекомендації психолога

Стрес є звичайним явищем, з яким регулярно стикаються всі, але останнім часом тривожність серед українців помітно зросла, через відому нам ситуацію.

Нервові моменти — це нормальнее явище, якщо вони пов’язані з невизначеністю, на додаток, якщо тривожна ситуація не залежитьвід вас.

Щоб не піддаватися стану тривоги, потрібно навчитися тримати голову «холодною» і зберігати спокій, адже паніка — це останнє, що вам потрібно в подібних ситуаціях. Для того щоб мінімізувати стрес та тривогу на тлі того, що зараз відбувається варто дотримуватися простих правил:

  • Обирайте екологічні джерела інформації

Оскільки зараз кожен заходиться в соцмережах, а отже під тиском деяких новин, людина може відчувати себе тривожно, слід обирати екологічні джерела, щоб не слідувати фейкам.

Зараз існує така тенденція, що люди перевіряють новини раз у 20 хвилин, і відповідно це дуже впливає на їх емоційний стан. Якщо є потреба ви можете цими новинами ділитися і обговорювати з кимось або навпаки, поставити собі деякі кордони, не обговорювати ні з ким ситуацію, якщо вам стає гірше.

  • Регулярні фізичні навантаження

Будь-який тривожний стан впливає на наше тіло шляхом внутрішнього тиску. Як наслідок, це дає соматичні відчуття: серцебиття, запаморочення, взагалі людина не може чітко сказати, що з нею не так. Мінімум що можна зробити — це регулярні фізичні навантаження і для цього не потрібно вигадувати велосипед, підійде звичайна прогулянка в достатній кількості, хвилин 40, або такі фізичні вправи як плавання, біг, і так далі – це впливає на м’язове розслаблення.

В психології є специфічні вправи на м’язову релаксацію — це елементарна вправа коли хвилею з низу догори напружувати м’язи, та сама фізкультура, але в урізаній версії.

  • Дихання

Правильне дихання гарно впливає на відновлення соматичного стану, оскільки відомо, що під час тривоги у нас не зовсім правильнее діафрагмальне дихання. Якщо людина відчуває тривогу, яка супроводжується серцебиттям, запамороченням, онімінням кінцівок та іншим, цей спосіб буде корисний.

Є різні дихальні вправи, під час яких можна дихати по квадрату (вдих, затримати повітря, видих, затримати повітря) або просто вдихати носом, видихати ротом і слідкувати, щоб рівномірно видихати повітря.

  • Планувати свій графік дня

Для профілактики тривоги та паніки дуже гарно свою роль грають наші звичні рутині ритуали. Під час невизначеності варто планувати найпростіші речі – ритуал покупок, якісь свої хатні та буденні речі. Варто опиратися на щось дуже звичне і знайоме. Гарна ідея — це планувати свій графік дня, щоб у вас не було часу постійно стежити за новинами.

  • Складання«тривожної валізи»

Зараз дуже багато порад щодо складання «тривожної валізи». Люди по-різному ставляться до цієї поради, адже декого це заспокоює і додає впевненості, а інших наявність цієї «тривожної валізки» лякає. Тому уніфікованої поради щодо цього немає і це все з огляду на ваші власні переживання.

  • Пояснювати ситуацію дітям

Якщо у вас є діти, потрібно знаходитися поруч з ними для того, щоб психоемоційну рівновагу транслювати від дорослого до дитини.

Говоріть дітям, що в будь-якій ситуації ви будете поруч та обов’язково їм пояснюйте те, що наразі відбувається та, як на це реагувати.

  • Переживайте неприємності лише по мірі їх надходження.

Не потрібно додумувати, фантазувати, перебирати в голові різні варіанти розвитку події. Такі думки точно не слугуватимуть емоційній стабільності.

Пам’ятайте, ми всі різні, але всі адаптивні. Слід правильно працювати над своїм емоційним станом в критичній ситуації, щоб житии далі і робити крок в майбутнє.

Бережіть свій психічний стан та будьте здорові!

Рекомендації батькам першокласників

Шановні батьки, ваша дитина вперше переступила поріг нового навчального закладу – школи, де на неї чекатимуть цікаві уроки, веселі перерви, змістовне дозвілля, гарні друзі та перша вчителька. Щоб навчання першокласника було цікавим, результативним, приносило користь дитині і радість батькам, ми пропонуємо вам низку порад.

Рекомендації батькам для адаптації першокласників

Рекомендації випускникам школи

Дорогі випускники!

Зовнішнє незалежне оцінювання – неминучий етап життя для тих, хто хоче здобути вищу освіту.Під час тестування перевіряють найрізноманітніші риси людини – від знань до якостей пам’яті, мислення та вміння зберігати спокій, впевненості у своїх силах. Зовнішнє незалежне оцінювання має низку особливостей, які можуть викликати у випускників різні труднощі, в тому числі і психологічні. Саме тому пропонуємо вам рекомендації, які допоможувать побороти хвилювання та успішно здати ЗНО.

Рекомендації випускникам для успішного проходження ЗНО(1)

Особистий блог соціального педагога школи

https://vseosvita.ua/user/id153643/blog

Поради батькам

З настанням підліткового віку у дитини іноді може змінитися життя всієї родини. Швидкий фізичний розвиток, непередбачувані зміни настрою вашої дитини, лінощі та грубість, потреба у визнанні та підтримці – все це важко залишити непоміченим.
Зверніть увагу, що чутливість підлітків до змін оточуючого світу, може призводити до змін у поведінці та впливати на психіку школярів. Варто бути уважними до своїх дітей та підтримувати, допомагати їм у всьому.
Налагоджуйте довірливі стосунки з підлітками та поцікавтеся чим вони займаються в соцмережах (але без тиску, приниження та образ).

Рекомендації батькам підлітків з метою гармонізації стосунків

Безпека в Інтернеті

Для сучасних підлітків мережа Інтернет – це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя. Проте саме Інтернет все частіше стає джерелом небезпеки для дітей, наслідки якої не обмежуються втратою грошей чи особистих паролів у соціальних мережах, а й можуть коштувати дитині психічного здоров’я та спокійного майбутнього.

Як попередити сексуальне насильство в інтернеті

Безпека дітей в цифровому просторі